SIGMA 18-35 F1.8 A DC HSM

Sigma 18-35 F1.8 A DC HSM

Przedstawiamy jasny obiektyw standardowy typu zoom przeznaczony dla matrycy APS-C. Pierwszy na świecie obiektyw o stałym świetle w całym zakresie ogniskowych.www.sigma-sklep.pl

1

Obiektyw jest wykonany z materiału TSC, czyli kompozytu stabilnego termicznie. Materiał ten oferuje minimalną termokurczliwość i dużą twardość, jest też o 25% bardziej elastyczny niż poliwęglan, który jest najczęściej stosowanym materiałem do produkcji obiektywów. TSC charakteryzuje się bardzo niską termokurczliwością, przez co dobrze łączy się z częściami metalowymi, przekłada się to na wyższą jakość wykonania.

Sigma 18-35 F1.8 A DC HSM zaczyna się mosiężnym mocowaniem bagnetu. Aby zapewnić wysoką jakość oraz gwarancję długotrwałego użytkowania, jego powierzchnia jest dodatkowo poddawana procesowi galwanizacji. Bagnet otacza styki i tylną soczewkę obiektywu mającą średnicę 29 mm. Pomiędzy tylną soczewką, a samą obudową obiektywu  zauważamy precyzyjne spasowanie, nie ma widocznych nieszczelności dzięki czemu kurz i inne zanieczyszczenia nie powinny dostać się do wnętrza tubusu.

2Przez tylną soczewkę widzimy 9-cio listkową kołową przysłonę, która zapewnia korzystne rozmycie nieostrych obszarów zdjęcia. Uzyskany w ten sposób bokeh jest pożądany zarówno w fotografii, jak i wideofilmowaniu. W porównaniu z przysłoną F2.8 w innych topowych obiektywach zmiennoogniskowych, pozwala na fotografowanie zkrótszym czasem otwarcia migawki, zmniejszając efekt poruszenia aparatu. Dodatkowo, płytsza głębia ostrości pozwala na wykorzystanie efektu bokeh, umożliwiając większą kreatywność podczas fotografowania oraz wideofilmowania.

3
Tuż za bagnetem, obudowa obiektywu zaczyna się od czarnego, metalowego pierścienia. Ma on ok 11 mm długości. Znajduje się na nim biała kropka, która ułatwia montowanie obiektywu oraz wygrawerowany numer 013, jest to numer roku w którym model 18-35 miał swoją premierę.

18_35
Następnym elementem, na który trafiamy to gumowy, karbowany pierścień zmiany ogniskowej. Na pierścieniu znajdują się znaczniki dla ogniskowych 18, 20, 24, 28 i 35 mm.

18_35skala

Sam pierścień pracuje płynnie i z odpowiednim oporem. Dzięki zastosowaniu wewnętrznego ogniskowania obiektyw nie zmienia swojej długości podczas ostrzenia oraz zmiany ogniskowych.

Powyżej pierścienia w centralnym punkcje znajduje się skala odległości podana w metrach i stopach. Obok niej widzimy srebrny piktogram z literą „A”,  takie oznaczenie przyjęto dla  prestiżowej linii produktów ART. Nieco dalej trafiamy na przełącznik trybu pracy mechanizmu ustawiającego ostrość (AF/MF).

18_35AF

Trzeba zauważyć że wszystkie oznaczenia, piktogramy i przełączniki są wykonane z dużą starannością. Widać że producent zadbał o każdy szczegół. Nawet napisy na osłonie słonecznej są frezowane a nie nanoszone łatwą do zdarcia farbą.

Ostatnim elementem tubusu jest szeroki, karbowany wygodny w użytkowaniu pierścień manualnego ustawiania ostrości. Obiektyw posiada bardzo przyjemne i ergonomiczne gumowe wykończenia zapewniające pewny uchwyt sprzętu. Pierścień ostrości pracuje z równym oporem, bez żadnych luzów i przeskoków. Cały zakres odległości ostrzenia przechodzimy wykonując  nieco ponad 1/4 obrotu.

Na końcu mamy już tylko gwint służący do mocowania tulipanowej osłony przeciwsłonecznej, znajdującej się w zestawie. Osłona wykonana została z plastiku, jednak producent dbając o każdy szczegół wyposażył ją w gumowany rant, na którym widnieje informacja o modelu obiektywu do którego jest przeznaczona. Osłona doskonale chroni przed wpadaniem niepożądanych promieni światła. Na froncie obiektywu mam już tylko przednią soczewkę, na którą zamocujemy filtry o średnicy 72 mm. Pozostaje ona nieruchoma, dzięki czemu można zastosować także filtry polaryzacyjne lub połówkowe.

18_35osl

Konstrukcja optyczna obiektywu 18-35 F1.8 A DC HSM jest bardzo skomplikowana, składa się z 17 soczewek ustawionych w 12 grupach. 1

Soczewki wykonano ze specjalnych szkieł o wysokim współczynniku przepuszczania światła. Cztery z nich to soczewki asferyczne, poprawiające ostrość obrazu na brzegach kadru. Kolejnych 5 to elementy ze szkła SLD, odpowiedzialnego za likwidację abberacji barwnych. Każda z soczewek pokryta jest wieloma warstwami antyrefleksyjnymi. Ma to kluczowe znaczenie przy likwidacji blików i flar podczas pracy z bocznym światłem lub fotografowaniem pod słońce.
Prezentowany układ soczewek należy do jednych z najbardziej skomplikowanych wśród powszechnie dostępnych obiektywów fotograficznych. O jego wydajności świadczy wysoka rozdzielczość obrazu, zbliżona do 100% wydajności co widać na wykresach MTF.
1

Sigma 18-35 F1.8 A DC HSM wyposażona została w ultradźwiękowy silnik HSM (Hyper Sonic Motor) zapewniający szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości. Nie występują tu klasyczne połączenia mechaniczne przez co napęd jest niemal bezgłośny co ma kluczowe znaczenie przy wideofilmowaniu oraz pracy w kościołach czy teatrach. Silnik zapewnia możliwość doostrzania bez konieczności przełączania w tryb MF.

7

Obiektyw współpracuje ze stacją dokującą USB DOCK, umożliwiającą podłączenie obiektywu do komputera i personalizowanie go według własnych potrzeb. Pozwala on użytkownikowi na uaktualnienie oprogramowania obiektywu, dostosowanie ustawień ostrości i innych parametrów. Dzięki SIGMA USB DOCK możliwe jest połączenie obiektywu z komputerem a dostosowywanie parametrów odbywa się za pomocą intuicyjnego interfejsu.

1Specyfikacja techniczna:

Konstrukcja 17 elementów w 12 grupach
Kąt widzenia 76,5 – 44,2 stopnia (Matryca SD1)
Przysłona 9 zaokrąglonych listków
Minimalna przysłona F16
Minimalna odległość ostrzenia 28cm
Maksymalne powiększenie 1:4,3
Średnica filtra 72mm
Wymiary średnica: 78 mm, długość: 121 mm
Waga 810g.

 

 

 


Kategorie artykułów:
Strefa sprzętu
Polubienia:
72

Powiązane wpisy


Popularne wpisy

Komentarze

  • Genialny obiektyw! Jeśli ktoś ma stałki 28 i 35 mm 1,8 śmiało można sprzedać i zamienić na Sigmę 18-35 – jakość o niebo lepsza i zawsze jednak kilka ogniskowych w łapce bez zbędnego grzebania ze zmianami szkiełek.

    pstryk 25 lutego 2016 11:15

Zostaw komentarz

lub